0 0
Read Time:2 Minute, 52 Second

Płyną hołdy w związku z wiadomością o śmierci ikonicznego filmowca Nowej Fali Jean-Luc Godarda w wieku 91 lat. Francusko-szwajcarski reżyser, znany z takich filmów jak m.in. Breathless oraz Alphaville, zmarł we wtorek, jak podaje gazeta Libération i inne francuskie media, powołując się na krewnych reżysera.

Wpływ twórczości Godarda był ogromny, także dla wielu pracujących reżyserów, pisarzy i aktorów. Po ogłoszeniu śmierci filmowca we wtorek rano, liczni filmowcy, światowi przywódcy i celebryci zastanawiali się nad jego twórczością.

Prezydent Francji Emmanuel Macron był jednym z pierwszych, który zważył, zauważając na Twitterze, że Godard stał się „mistrzem” francuskiego kina i że „straciliśmy skarb narodowy”.

Reżyser Edgar Wright nazwał Godarda „jednym z najbardziej wpływowych, obrazoburczych filmowców spośród nich wszystkich”. Wspominał: „Jako jeden z zyliona przykładów, odkryłem podczas kręcenia mojego [Sparks] doc, że ja & Russell Mael zrobili, w odstępie 25 lat, niemal identyczne spoofy Breathless/Godard na studiach. Jego było „Très sérieux”, a moje „À Bout De Lemon Souffle”. Przepraszam JLG. Nous t’aimons!”

Hołd oddali również inni filmowcy i aktorzy. Scott Derrickson zauważył, „Żegnaj Jean-Luc Godard. Zmienił formę kina tak, jak Bob Dylan zmienił formę muzyki.”

Paul Feig odbita,,Żegnamy prawdziwą legendę i wizjonera. Jego wpływ na nas wszystkich w branży był i nadal jest głęboki. Dziękujemy za całe życie pracy i inspiracji”.

„Adieu, Jean-Luc Godard”, Stephen Fry napisał na Twitterze. „Oglądałem Breathless po raz enty ponownie zaledwie dwa tygodnie temu. Wciąż wyskakuje z ekranu jak mało który film. Ta scena między nimi w hotelu: ilu innych reżyserów potrafiłoby to zagospodarować na tak małej przestrzeni i uczynić tak porywającym?”

Guillermo del Toro podzielił się wiadomością, ale nie zaoferował żadnych sentymentów na temat Godarda, zauważając, że reżyser „odszedł.”

Festiwal Filmowy w Cannes zamieścił na Twitterze retrospektywę najważniejszych wydarzeń w karierze reżysera, zauważając: „Od czasu jego pierwszego pojawienia się na Festiwalu w 'Cleo de 5 à 7′ w 1962 roku, 21 filmów Jean-Luc Godarda zostało pokazanych w Cannes.”


Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *