0 0
Read Time:3 Minute, 52 Second

Jak Toronto Film Festival zaznacza wielki post-pandemiczny powrót do fizycznej sfery z czymś prawie normalnym dla jego 47 edycji, największe westchnienia ulgi mogą równie dobrze pochodzić od lokalnych kanadyjskich filmowców i organizatorów imprez premierowych.

„Nie możesz uruchomić filmu festiwalowego cyfrowo. Musisz zbudować hype osobiście. Musisz spotkać się z ludźmi osobiście, aby móc nawiązać relacje, które pozwolą ci wylansować twój film” – mówi producent Markhor Pictures, Shehrezade Mian, który wprowadza na rynek film Antoine’a Bourges’a. Concrete Valley dramat imigrantów w Toronto w ramach sidebaru Wavelengths, opowiedziany The Hollywood Reporter.

Mian nalega na kolegów filmowców, którzy wyświetlali swoje filmy na skalowanych festiwalach w Toronto w 2020 i 2021 roku, mieli swoje plany uruchomienia podważone przez grę na platformach cyfrowych. „The buzz w tym roku jest o wiele bardziej hyped i o wiele bardziej intensywny”, dodała.

Reżyserka Kelly Fyffe-Marshall, która przynosi swój debiut fabularny When Morning Comes na światową premierę w Toronto, przypomina o wprowadzeniu na rynek swojego nagradzanego filmu krótkometrażowego Black Bodies online i na niższym kluczu TIFF w 2020 roku wśród pandemii.

„Wiele z tego wydarzyło się z mojego domu. Będąc w stanie mieć swój debiut fabularny na TIFF dwa lata później i być na zewnątrz i widzieć reakcję ludzi wiele znaczy dla mnie jako filmowca. Naprawdę lubię patrzeć, jak ludzie oglądają moje filmy. Jestem bardzo podekscytowana” – podkreślała Fyffe-Marshall.

Dla organizatorów imprez, powrót Toronto do sfery fizycznej oznacza, że mogą oni organizować tradycyjne junkety prasowe, kolacje dla talentów oraz imprezy przed i po seansach w dużej mierze tak, jak robili to zanim pandemia uderzyła w główne festiwale.

„Naszym oczekiwaniem jest, że Toronto powróci w 2019 roku w takiej formie, w jakiej było”, powiedział David Manning, executive vp w A-List Communications z siedzibą w Los Angeles, która będzie organizować imprezy premierowe w Marbl na King Street dla filmów takich jak. Baby Ruby, Zuzia Szukała oraz Butcher’s Crossing, w którym udział wziął Nicolas Cage.

Pomimo słabnącej pandemii, Manning mówi, że hollywoodzkie studia nadal chcą zapewnić bezpieczeństwo talentom na przyjęciach premierowych. „Ludzie w studiach nadal są strzeżeni w kwestii kontrolowania wielkości przyjęć, a niektórzy szukają możliwości na zewnątrz lub świetnej wentylacji. Nie dostałem wielu próśb o większe przyjęcia na 250 do 500 osób,” dodał jako, że błyszcząca restauracja Marbl również będzie gościć przyjęcia premierowe dla The Blackening, The Return of Tanya Tucker, Carmen, One Fine Morning, w roli głównej Lea Seydoux, oraz The Hunt Club.

Charles Khabouth, dyrektor generalny Ink Entertainment, zobaczy, że jego lokale w centrum Toronto, takie jak Bisha Hotel, Pink Sky, Story’s, Patria i prywatny klub członkowski Clio, powrócą jako najlepsze miejsca dla hollywoodzkich obserwatorów gwiazd podczas edycji TIFF w 2022 roku. „Prosili o jedzenie i napoje, cygara i ochronę, oświetlenie i wystrój oraz bycie prywatnym” – powiedział Khabouth o biznesie, który zrobi w tym roku z hollywoodzkimi studiami i streamerami uruchamiającymi swoje oryginalne filmy w Toronto.

To w ostrym kontraście do ostatnich dwóch lat, w których hybrydowe cyfrowe i ograniczone festiwale TIFF w osobie oznaczały praktycznie puste ulice w centrum miasta i lokalne restauracje i kluby nocne ledwo utrzymujące swoje światła na, jak Hollywood i inni międzynarodowi filmowcy pozostali w domu.

„Wszyscy starali się zachować jakiegoś ducha wirtualnie, ale naprawdę było to 'Po co się męczyć?’. W tym roku, dla mnie i dla całego miasta, jest to najbardziej ekscytujący czas w roku” – dodał Khabouth. I to podniecenie odbija się echem wśród filmowców, którzy wracają na światowe premiery do kin wypełnionych chętnymi widzami.

„Szum związany z byciem na żywo, z tym, że ludzie mogą zadawać ci pytania, że word of mouth, zwłaszcza w przypadku mniejszego filmu, jest kluczowy dla życia po festiwalu” – upierała się reżyserka Carly Stone, której najnowszy film, North of Normal, w roli głównej Sarah Gadon i Robert Carlyle, zadebiutuje w niedzielę w Bell Lightbox.

Kolega kanadyjski reżyser Donald Shebib, którego najnowszy film, Nighttalk, będzie miał również światową premierę w Bell Lightbox, powtórzył za innymi, nalegając, że oglądanie filmu na platformie cyfrowej i w kinie na żywo stanowi dwa różne doświadczenia.

„Robię filmy dla publiczności. I potrafię czytać publiczność, wyczuć, kiedy jej ciało zaczyna swędzieć i ludzie tracą zainteresowanie” – powiedział m.in. THR. „Jest to więc zupełnie inne doświadczenie niż samodzielne oglądanie filmu”.


Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *